Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to hi_IN translation catalogue (849 entries)

en: Hexagon
hi_IN: षट्कोण

en: Optional
hi_IN: वैकल्पिक

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
hi_IN: यदि आप लोडिंग समस्या का सामना कर रहे हैं, तो सुरक्षित मोड का उपयोग करके समस्या के निवारण के लिए अपने साइट व्यवस्थापक से संपर्क करें।

en: Download image
hi_IN: चित्र डाउनलोड करें

en: Pin it
hi_IN: पिन करें

en: Share on Twitter
hi_IN: ट्विटर पे साझा

en: Share on Facebook
hi_IN: फेसबुक पे साझा

en: Custom Attributes
hi_IN: अनुकूल विशेषताएँ

en: See it in action
hi_IN: इसे कार्रवाई में देखें

en: You’re missing out!
hi_IN: आप भूल रहे हैं!

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
hi_IN: लिंक तत्व के लिए अनुकूल विशेषताएँ सेट करें। कुंजी और मूल्य को | (पाइप) द्वारा पृथक करें | कुंजी-मूल्य के जोड़े को अल्पविराम के साथ पृथक करें।

en: Alt
hi_IN: विकल्प

en: Attributes
hi_IN: विशेषताएँ

en: Click here to run it now
hi_IN: इसे चलाने के लिए यहां क्लिक करें

en: Share
hi_IN: साझा

en: Fullscreen
hi_IN: पूर्णपटल

en: Navigation Icons Size
hi_IN: नेविगेशन के आइकॉन का आकार

en: Form Fields
hi_IN: फॉर्म फील्ड्स

en: Draft
hi_IN: प्रारूप

en: Field
hi_IN: क्षेत्र

en: Focus
hi_IN: केंद्र-बिंदु

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
hi_IN: हम इस अपग्रेड को करने से पहले आपके डेटाबेस का बैकअप लेने की सलाह देते हैं।

en: The upgrade process includes a database update
hi_IN: नवीनीकरण प्रक्रिया में डेटाबेस अद्यतन शामिल है

en: Body
hi_IN: पेज का भाग

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
hi_IN: WooCommerce का उपयोग कर रहे हैं? एलिमेंट प्रो के WooCommerce बिल्डर के साथ, आप बिना कोडिंग के अपने स्टोर को डिज़ाइन कर सकते हैं

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
hi_IN: स्लाइड शो

en: Clear Log
hi_IN: किलियर लॉग

en: Duration
hi_IN: अवधि

en: Transition
hi_IN: परिवर्तन

[ctx: Background Control]
en: Images
hi_IN: चित्र

[ctx: Background Control]
en: Video
hi_IN: चलचित्र

en: Basic Gallery
hi_IN: बैसीक गैलरी

en: Line
hi_IN: रेखा

[ctx: shapes]
en: X
hi_IN: एक्स

[ctx: shapes]
en: Tribal
hi_IN: ट्राइबल

en: Upload
hi_IN: अपलोड

en: Document not found.
hi_IN: दस्तावेज़ नहीं मिला।

en: Vertical Orientation
hi_IN: लंबरूप आधार ग्रहण

en: Offset
hi_IN: ओफ़्सेट

en: Horizontal Orientation
hi_IN: क्षैतिज आधार ग्रहण

en: Overflow
hi_IN: सैलाब

en: Motion Effects
hi_IN: चल प्रभाव

en: Space Evenly
hi_IN: बराबर अन्तर रखें

en: Space Around
hi_IN: आस पास बराबर अंतर रखें

en: Hidden
hi_IN: छिपा हुआ

en: Get Help
hi_IN: मदद लें

en: Please note!
hi_IN: कृपया ध्यान दें!

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
hi_IN: रेस्पॉन्सिव वेब डिज़ाइन के लिए कस्टम पोजिशनिंग को सर्वोत्तम अभ्यास नहीं माना जाता है और इसे बहुत बार उपयोग नहीं किया जाना चाहिए।

en: Fixed
hi_IN: स्थिर

en: Custom Width
hi_IN: कस्टम चौड़ाई

en: Absolute
hi_IN: पूर्ण

en: Super Admin
hi_IN: सुपर एडमिन

en: Horizontal Align
hi_IN: हॉरिजॉनटल अलाइन

en: Vertical Align
hi_IN: वर्टिकल अलाइन

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
hi_IN: एलेमेंटर को प्रयोग करने में कोई परेशानी? कृपया "सेफ मोड" शुरू कर के समस्याओं का निवारण करें।

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
hi_IN: ये समस्या शायद किसी अन्य प्लगिन या थीम के द्वारा हो सकती है।

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
hi_IN: ध्यान दें: आई डी (ID) लिंक सिर्फ %s अक्षर स्वीकार करता है

en: Order By
hi_IN: क्रमानुसार

en: Read More Text
hi_IN: और पढो टेक्स्ट

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
hi_IN: ये विजेट सिर्फ उन्ही थीम को प्रभावित करता है जिन में संग्रह (आर्काइव) पृष्ठ पर `%s` का प्रयोग होता है.

en: Continue reading
hi_IN: पढ़ना जारी रखें

en: (more&hellip;)
hi_IN: (ज़्यादा&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Templates
hi_IN: टेम्पलेट्स

[ctx: Background Control]
en: Custom
hi_IN: कस्टम

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
hi_IN: पॉप अप बिल्डर आप को एलेमेंटर के सम्पूर्ण विशेषताओं का प्रयोग करने देता है जिससे आप सुन्दर और अत्यधिक उपयोगी पॉपअप बना सकते हैं. प्रो लीजिये और पॉपअप डिज़ाइन करना शुरू कीजिये.

en: Get Popup Builder
hi_IN: पॉपअप बिल्डर लीजिये

en: Popups
hi_IN: पॉपअप्स

en: Theme Builder
hi_IN: थीम बिल्डर

en: Still experiencing issues?
hi_IN: अभी भी परेशानी अनुभव कर रहे हैं?

en: Editor successfully loaded?
hi_IN: संपादक सफलतापूर्वक शुरू हो गया?

en: Disable Safe Mode
hi_IN: सेफ मोड बंद करें

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
hi_IN: सेफ मोड आप को एडिटर शुरू कर के समस्याओं का निवारण करने में मदद करता है, बिना किसी अन्य प्लगइन या थीम को लोड करे

en: Elementor Data Updater
hi_IN: एलेमेंटर डाटा उपडटेर

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
hi_IN: सेव्ड टेम्पलेट्स

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
hi_IN: हर %d मिनट

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
hi_IN: %s डेटाबेस अपडेट प्रोसेस पूरा हो चूका है. नवीनतम संस्करण में अपडेट करने के लिए धन्यवाद!

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
hi_IN: %s आपके साइट डेटाबेस को नवीनतम संस्करण में अपडेट करने की आवश्यकता है.

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d Minutes
hi_IN: प्रत्येक %d मिनट

en: Choose File
hi_IN: फ़ाइल चुनें?

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
hi_IN: श्रेणी के आधार पर फ़िल्टर

[ctx: Template Library]
en: All Categories
hi_IN: सभी श्रेणियां

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
hi_IN: पढ़ना जारी रखें %s

[ctx: Template Library]
en: Category
hi_IN: श्रेणी

[ctx: Template Library]
en: Categories
hi_IN: श्रेणिया

en: Read More
hi_IN: अधिक पढ़ें

en: Location
hi_IN: स्थान

en: External URL
hi_IN: बाहरी URL

[ctx: Background Control]
en: Y Position
hi_IN: Y स्थिति

[ctx: Background Control]
en: X Position
hi_IN: X स्थिति

en: Safe Mode ON
hi_IN: सुरक्षित मोड चालू

en: Cannot enable Safe Mode
hi_IN: सुरक्षित मोड सक्षम नहीं कर सकता

en: Can't Edit?
hi_IN: संपादित नहीं कर सकते?

en: Enable Safe Mode
hi_IN: सुरक्षित मोड सक्षम करें

en: Safe Mode
hi_IN: सेफ मोड

en: Not Supported
hi_IN: समर्थित नहीं

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: Plugins
hi_IN: प्लगइन्स

en: Customizer
hi_IN: कस्टमाइज़र

en: Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Menus
hi_IN: मेनूज़

en: Redo
hi_IN: फिर करें

en: Undo
hi_IN: पहले जैसा

en: Keyboard Shortcuts
hi_IN: कीबोर्ड शॉर्टकट

en: Rating
hi_IN: रेटिंग

en: Current Video Channel
hi_IN: वर्तमान वीडियो चैनल

en: Unmarked Color
hi_IN: अचिंतित रंग

en: Outline
hi_IN: आउटलाइन

en: Unmarked Style
hi_IN: अचिंतित शैली

en: Custom Caption
hi_IN: कस्टम कैप्शन

en: Show / Hide Panel
hi_IN: पैनल दिखाएँ / छुपायें

en: Go To
hi_IN: के लिए जाओ

en: Type to find anything in Elementor
hi_IN: एलेमेंटर में ढूंढने के लिए लिखें

en: Any Video
hi_IN: कोई वीडियो

en: Rating Scale
hi_IN: रेटिंग स्केल

en: Disconnect
hi_IN: डिस्कनेक्ट

en: Disconnected Successfully.
hi_IN: सफलतापूर्वक डिस्कनेक्ट किया गया।

en: Connected Successfully.
hi_IN: सफलतापूर्वक कनेक्ट किया गया।

en: Attachment Caption
hi_IN: अनुलग्नक कैप्शन

en: Future
hi_IN: भविष्य

en: Create
hi_IN: सर्जन करना

en: Stars
hi_IN: सितारे

en: Finder
hi_IN: खोजक

en: Homepage
hi_IN: होमपेज

en: Star Rating
hi_IN: स्टार रेटिंग

en: Connect
hi_IN: कनेक्ट

en: Quit
hi_IN: क्विट

en: Poster
hi_IN: ईश्तेहार / पोस्टर

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
hi_IN: एक बार जब आप अपना पृष्ठ सामग्री से भर देते हैं, तो यह विंडो आपको सभी पृष्ठ तत्वों का एक अवलोकन प्रदर्शन देगी। इस तरह, आप आसानी से किसी भी सेक्शन, कॉलम या विजेट के चारों ओर घूम सकते हैं।

en: Easy Navigation is Here!
hi_IN: आसान नेविगेशन यहाँ है!

en: Navigator
hi_IN: नेविगेटर

en: Paste URL or type
hi_IN: यूआरएल पेस्ट करें या लिखें

[ctx: Filter Control]
en: Hue
hi_IN: ह्यू (Hue)

en: Debug Bar
hi_IN: डिबग बार

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
hi_IN: आपने एलीमेंटर के साथ 10 से अधिक पेज बनाए हैं। अच्छा काम! यदि आप एक मिनट का समय बचा सकते हैं, तो कृपया WordPress.org पर एक पाँच सितारा समीक्षा छोड़ कर हमारी मदद करें।

en: Congrats!
hi_IN: बधाई!

en: Hide Notification
hi_IN: अधिसूचना छिपाएँ

en: Happy To Help
hi_IN: मदद करने के लिए खुश

en: Enter your URL
hi_IN: अपना यूआरएल दर्ज करें

en: Lazy Load
hi_IN: हल्का भार

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
hi_IN: तत्व संपादन बटन पर होवर करते समय संपादन हैंडल दिखाएं

en: Editing Handles
hi_IN: संपादन हैंडल

en: Welcome to Elementor
hi_IN: Elementor में आपका स्वागत है

en: Create Your First Post
hi_IN: अपना पहला पोस्ट बनाएं

en: Create Your First Page
hi_IN: अपना पहला पृष्ठ बनाएं

en: Getting Started
hi_IN: शुरू करना

en: Skip
hi_IN: छोड़ें

en: Empty
hi_IN: खाली

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
hi_IN: डिबग बार एक व्यवस्थापक बार मेनू जोड़ता है जो प्रदर्शित होने वाले पृष्ठ पर उपयोग किए जाने वाले सभी टेम्प्लेटों को सूचीबद्ध करता है।

en: Zoom
hi_IN: ज़ूम करना

en: Single
hi_IN: एक

en: Logo
hi_IN: लोगो

en: Modest Branding
hi_IN: मामूली ब्रांडिंग

en: Video Info
hi_IN: वीडियो सूचना

en: Copy
hi_IN: प्रतिकृति बनाये

en: Source
hi_IN: स्रोत

en: URL
hi_IN: यू आर एल

en: Self Hosted
hi_IN: स्वयं की मेजबानी में

en: Dailymotion
hi_IN: डेली मोशन

en: Button ID
hi_IN: बटन आई डी (ID)

en: Artwork
hi_IN: कलाकृति

en: WooCommerce
hi_IN: वूकॉमर्स

en: Pro
hi_IN: प्रो

en: Blend Mode
hi_IN: ब्लेंड मोड

en: Drag widget here
hi_IN: विजेट को यहाँ रखें

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
hi_IN: CSS फिल्टर्स

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
hi_IN: सेचुरेशन

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
hi_IN: कंट्रास्ट

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
hi_IN: ब्राइटनेस

[ctx: Filter Control]
en: Blur
hi_IN: ब्लर

en: Specify an end time (in seconds)
hi_IN: अंतिम समय निर्दिष्ट करें (सेकंड में)

en: End Time
hi_IN: अंतिम समय

en: Specify a start time (in seconds)
hi_IN: प्रारंभ समय निर्दिष्ट करें (सेकंड में)

en: Start Time
hi_IN: समय शुरू

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
hi_IN: रुकिए! एलिमेंटर को निष्क्रिय न करें। प्लगइन काम करने के लिए आपको एलिमेंटर और एलिमेंटर प्रो दोनों को सक्रिय करना होगा।

en: I have Elementor Pro
hi_IN: मेरे पास एलेमेंटर प्रो है

en: Elementor Debugger
hi_IN: एलेमेंटर डीबगर

en: Site
hi_IN: साइट

en: Back to WordPress Editor
hi_IN: वर्डप्रेस संपादक पर वापस

note: translators: %s: Document title.
en: Elementor %s
hi_IN: एलिमेंटर %s

note: translators: %s: Post type singular label. translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
hi_IN: नया जोड़ें %s

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d row affected. | %d rows affected.
hi_IN[0]: %d पंक्ति प्रभावित
hi_IN[1]: %d पंक्तियों को प्रभावित किया

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
hi_IN: एलिमेंटर पूर्ण चौड़ाई

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
hi_IN: एलिमेंटर कैनवास

en: Opacity
hi_IN: अस्पष्टता

en: Something went wrong.
hi_IN: कोई त्रुटि हो गई है।

en: Max Width
hi_IN: अधिकतम चौड़ाई

en: Position
hi_IN: स्थान

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
hi_IN: मज़ा आया %1$s? कृपया हमें %2$s रेटिंग छोड़ दें | हम वाकई आपके सपोर्ट की सराहना करते हैं!

en: Knowledge Base
hi_IN: ज्ञानधार

en: This template includes the header, full-width content and footer
hi_IN: इस टेम्पलेट में हेडर, पूर्ण-चौड़ाई वाली सामग्री और पाद लेख शामिल हैं

en: Current
hi_IN: वर्तमान

en: Page Layout
hi_IN: पेज लेआउट

en: No header, no footer, just Elementor
hi_IN: कोई हेडर नहीं, कोई पाद लेख नहीं, केवल एलिमेंटर

en: Separator
hi_IN: सेपरेटर

[ctx: Template Library]
en: My Templates
hi_IN: मेरे टेम्पलेट्स

en: Create Template
hi_IN: टेम्पलेट बनाएं

en: Enter template name (optional)
hi_IN: टेम्पलेट नाम दर्ज करें (वैकल्पिक)

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
hi_IN: अपना पहला %s बनाएँ

en: Play Video
hi_IN: वीडियो चलाएं

en: Choose Template Type
hi_IN: टेम्पलेट प्रकार चुनें

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
hi_IN: अपनी साइट के विभिन्न टुकड़े बनाने के लिए टेम्पलेट का उपयोग करें, और जब भी आवश्यक हो, उन्हें एक क्लिक के साथ पुन: उपयोग करें।

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
hi_IN: कस्टम फ़ॉन्ट्स आपको अपने स्वयं के होस्ट किए गए फोंट जोड़ने और एक अद्वितीय ब्रांड भाषा बनाने के लिए अपनी एलिमेंटर परियोजनाओं पर उनका उपयोग करने की अनुमति देता है।

en: Add Your Custom Fonts
hi_IN: अपने कस्टम फ़ॉन्ट्स जोड़ें

en: Custom Fonts
hi_IN: मन चाहा वर्ण

en: More actions
hi_IN: अधिक कार्रवाई

en: Search Templates:
hi_IN: टेम्पलेट खोजें:

en: This tag has no settings.
hi_IN: इस टैग की कोई सेटिंग्स नहीं है।

note: translators: %s: Document title.
en: %s Settings
hi_IN: %s सेटिंग्स

en: Document
hi_IN: दस्तावेज़

en: Token Expired.
hi_IN: टोकन समाप्त हो गया

en: Post not found.
hi_IN: पोस्ट नहीं मिला

en: Action not found.
hi_IN: कार्रवाई नहीं मिली

en: Role Excluded
hi_IN: भूमिका को बाहर रखा गया

en: No access to editor
hi_IN: संपादक तक कोई पहुंच नहीं

en: Want to give access only to content?
hi_IN: केवल सामग्री तक पहुंच देना चाहते हैं?

en: Body Style
hi_IN: शारीरिक अंदाज

en: Role Manager
hi_IN: भूमिका प्रबंधन

en: Name your template
hi_IN: अपने टेम्पलेट का नाम दें

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
hi_IN: टेम्पलेट्स जोड़ें और उन्हें अपनी वेबसाइट पर पुन: उपयोग करें। एक अनुकूलित वर्कफ़्लो के लिए आसानी से किसी अन्य प्रोजेक्ट को निर्यात और आयात करें।

en: Select the type of template you want to work on
hi_IN: उस टेम्पलेट के प्रकार का चयन करें जिसे आप काम करना चाहते हैं

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
hi_IN: प्रबंधित करें कि आपके उपयोगकर्ता एलिमेंटर में क्या संपादित कर सकते हैं

[ctx: Border Control]
en: Groove
hi_IN: नाली

en: Fallback
hi_IN:  वापसी

en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

en: All
hi_IN: सभी

en: Featured Image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि

en: Add New
hi_IN: नया जोड़े

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
hi_IN: सेट करें कि प्रति स्वाइप कितनी स्लाइड स्क्रॉल की जाती है।

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
hi_IN: नोट: अटैचमेंट फ़िक्स्ड केवल डेस्कटॉप पर काम करता है।

en: Create New Post
hi_IN: नई पोस्ट बनाएं

en: Google Early Access
hi_IN: गूगल प्रारंभिक पहुंच

en: Current Version
hi_IN: वर्तमान संस्करण

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
hi_IN: जब आप गोपनीयता मोड चालू करते हैं, तो YouTube आपकी वेबसाइट पर आगंतुकों के बारे में जानकारी संग्रहीत नहीं करेगा जबतक कि वे वीडियो नहीं चलाते।

en: Privacy Mode
hi_IN: गोपनीयता मोड

en: Enter your shortcode
hi_IN: अपना शॉर्टकोड दर्ज करें

en: Enter your code
hi_IN: अपना कोड दर्ज करे

en: Add Your Heading Text Here
hi_IN: यहां अपना शीर्षक टेक्स्ट जोड़ें

en: Dismiss alert
hi_IN: चेतावनी खारिज करें

en: Enter your description
hi_IN: अपना विवरण दर्ज करें

en: This is an Alert
hi_IN: यह एक चेतावनी है

en: Active Icon
hi_IN: सक्रिय आइकन

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
hi_IN: अंतिम बार %1$s पर %2$s द्वारा संपादित किया गया

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
hi_IN: ड्राफ्ट %1$s पर %2$s से बचाया गया

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
hi_IN: हुर्रे! आपका %s लाइव है।

en: Published
hi_IN: प्रकाशित

en: No Results Found
hi_IN: कोई परिणाम नहीं मिला

en: or
hi_IN: या

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
hi_IN: अपनी .JSON या .zip टेम्पलेट फ़ाइल खींचें और छोड़ें

en: Import Template to Your Library
hi_IN: अपनी लाइब्रेरी में टेम्पलेट आयात करें

en: Click here
hi_IN: यहां क्लिक करे

en: Want to learn more about the Elementor library?
hi_IN: एलिमेंटर लाइब्रेरी के बारे में और जानना चाहते हैं?

en: Favorite
hi_IN: पसंदीदा

en: Creation Date
hi_IN: रचना तिथि

en: Created By
hi_IN: के द्वारा बनाई गई

en: My Favorites
hi_IN: मेरे पसंदीदा

en: Trend
hi_IN: ट्रेंड

en: New
hi_IN: नया

en: Import Template
hi_IN: टेम्पलेट को इम्पोर्ट करें

en: Duplicate
hi_IN: प्रतिलिपि

en: Drag & Drop
hi_IN: खींचें और छोड़ें

en: Hide Panel
hi_IN: पैनल छुपाएं

en: Save as Template
hi_IN: टेम्पलेट के रूप में सहेजें

en: Save Options
hi_IN: विकल्प सहेजें

en: Search Widget:
hi_IN: खोज विजेट:

en: Back to default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पर वापस

en: Blog
hi_IN: ब्लॉग

en: Recently Edited
hi_IN: हाल ही में संपादित

en: Elementor Overview
hi_IN: एलिमेंटर अवलोकन

en: Update Elementor Now
hi_IN: अब एलिमेंटर अपडेट करें

en: Enter your image caption
hi_IN: अपनी छवि कैप्शन दर्ज करें

en: News & Updates
hi_IN: समाचार और अपडेट

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
hi_IN: सजावट

[ctx: Typography Control]
en: Underline
hi_IN: रेखांकित

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
hi_IN: पृष्ठ पुनः लोड करें

[ctx: Typography Control]
en: Overline
hi_IN: ओवरलाइन

en: Unlinked values
hi_IN: अनलिंक मूल्य

en: Create New Page
hi_IN: नया पृष्ठ बनाये

en: (opens in a new window)
hi_IN: (लिंक एक नयी विंडो में खुलेगी)

en: Select File
hi_IN: फाइल चुनें

en: Remove
hi_IN: हटाएँ

en: Search
hi_IN: खोजें

en: Dismiss
hi_IN: खारिज करें

en: Excerpt
hi_IN: अंश

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित करे

en: Save Draft
hi_IN: प्रारूप सहेजे

en: Preview Changes
hi_IN: परिवर्तनों का पूर्वावलोकन

en: Popular
hi_IN: प्रसिद्ध

en: Access denied.
hi_IN: पथ अस्वीकृत है

en: Disable Default Fonts
hi_IN: डिफ़ॉल्ट फ़ॉन्ट बंद करें

en: End
hi_IN: समाप्त

en: Start
hi_IN: प्रारंभ

en: The preview could not be loaded
hi_IN: पूर्वावलोकन लोड नहीं किया जा सका

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
hi_IN: हमें खेद है, लेकिन कुछ गलत हो गया। 'और जानें' पर क्लिक करें और इसे तुरंत हल करने के लिए प्रत्येक चरण का पालन करें।

en: Update Notification
hi_IN: अपडेट सूचना

en: Actions
hi_IN: क्रिया

en: Revisions
hi_IN: संशोधन

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
hi_IN: एक बार जब आप काम शुरू करते हैं, तो आप संपादक में किए जाने वाले किसी भी कार्रवाई को दोबारा / पूर्ववत कर पाएंगे।

en: Switch to Revisions tab for older versions
hi_IN: पुराने संस्करणों के लिए संशोधन टैब पर स्विच करें

en: History
hi_IN: इतिहास

en: No History Yet
hi_IN: अभी तक कोई इतिहास नहीं है

en: UI Color
hi_IN: यूआई रंग

en: UI Hover Color
hi_IN: यूआई होवर रंग

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
hi_IN: छाया

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
hi_IN: एक लाइटबॉक्स पॉपअप विंडो में सभी चित्त लिंक खोलें। लाइटबॉक्स स्वचालित रूप से किसी भी लिंक पर काम करेगा जो एक चित्त फ़ाइल की ओर जाता है।

en: Image Lightbox
hi_IN: चित्त लाइटबॉक्स

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
hi_IN: एलीमेंटर टेम्पलेट जेसन फ़ाइल या एलिमेंटर टेम्पलेट्स का .zip संग्रह चुनें, और उन्हें अपनी लाइब्रेरी में उपलब्ध टेम्पलेट्स की सूची में जोड़ें।

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
hi_IN: पाठ की छाया

en: Mute
hi_IN: चुप

en: Version Control
hi_IN: संस्करण नियंत्रण

en: Beta Tester
hi_IN: बीटा परीक्षक

en: Become a Beta Tester
hi_IN: बीटा परीक्षक बनें

en: Rollback to Previous Version
hi_IN: पिछले संस्करण के लिए रोलबैक

en: Animation Delay
hi_IN: एनीमेशन विलंब

en: Transition Duration
hi_IN: अवस्थांतर अवधि

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
hi_IN: चेतावनी: रोलबैक बनाने से पहले कृपया अपने डेटाबेस का बैकअप लें।

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
hi_IN: कृपया ध्यान दें: हम उत्पादन साइटों पर बीटा संस्करण को अपडेट करने की अनुशंसा नहीं करते हैं।

en: Rollback Version
hi_IN: रोलबैक संस्करण

en: Integrations
hi_IN: एकीकरण

en: Link Options
hi_IN: लिंक विकल्प

en: Switch Editor Loader Method
hi_IN: संपादक लोडर विधि को स्विच करें

en: Open in new window
hi_IN: नई विंडो में खोलें

en: Widgets Space
hi_IN: विजेट जगह

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
hi_IN: स्थान

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
hi_IN: विजेट्स के बीच डिफ़ॉल्ट स्थान सेट करता है (डिफ़ॉल्ट: 20)

en: Add nofollow
hi_IN: नोफ़ॉलो जोड़ें

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
hi_IN: रेखांकित करें

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
hi_IN: एलिमेंटर संस्करण %s के साथ किसी समस्या का अनुभव करना? समस्या प्रकट होने से पहले पिछले संस्करण में रोलबैक करें।

note: translators: %s: WordPress version.
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
hi_IN: ेलेमेंटर वर्डप्रेस संस्करण %s + की आवश्यकता है। चूंकि आप पहले के संस्करण का उपयोग कर रहे हैं, प्लगइन वर्तमान में नहीं चल रहा है।

en: External File
hi_IN: बाहरी फाइल

en: CSS Print Method
hi_IN: CSS छापने की विधि

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
hi_IN: पृष्ठ के शीर्ष में एम्बेडेड आंतरिक सीएसएस का उपयोग करें। समस्या निवारण सर्वर कॉन्फ़िगरेशन संघर्ष और विकास वातावरण के प्रबंधन के लिए।

en: Internal Embedding
hi_IN: आंतरिक एम्बेडिंग

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
hi_IN: सभी जेनरेट की गई स्टाइलशीट्स के लिए बाहरी सीएसएस फाइलों का प्रयोग करें। बेहतर प्रदर्शन (अनुशंसित) के लिए इस सेटिंग को चुनें।

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
hi_IN: सक्रिय करें

en: Disable
hi_IN: निष्क्रिय करें

en: Enable
hi_IN: सक्रिय करें

en: Status
hi_IN: स्थति

en: Choose Template
hi_IN: टेम्पलेट चुनें

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
hi_IN: रखरखाव मोड को सक्षम करने के लिए आपको रखरखाव मोड पेज के लिए टेम्पलेट सेट करना होगा।

en: Edit Template
hi_IN: टेम्पलेट संपादित करें

en: Roles
hi_IN: भूमिकाएँ

en: Maintenance Mode ON
hi_IN: रखरखाव मोड चालू

en: Coming Soon
hi_IN: जल्द आ रहा है

en: Hide Title
hi_IN: शीर्षक छुपाएँ

en: Disabled
hi_IN: निर्योग्य

en: Maintenance Mode
hi_IN: रखरखाव मोड

en: Who Can Access
hi_IN: कौन पहुंच सकता है

en: Logged In
hi_IN: पहले से लोगिन

en: Space
hi_IN: जगह

en: Choose Mode
hi_IN: मोड चुनें

en: Page Title Selector
hi_IN: पृष्ठ शीर्षक चयनकर्ता

en: Drop Cap
hi_IN: ड्रॉप कैप

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
hi_IN: एलिमेंटर आपको पेज शीर्षक को छिपाने देता है। यह उन विषयों के लिए काम करता है जिनमें "h1.entry-title" चयनकर्ता है। यदि आपकी थीम का चयनकर्ता अलग है, तो कृपया इसे ऊपर दर्ज करें।

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
hi_IN: जल्द ही आ रहा है एचटीटीपी  200 कोड, जिसका मतलब है कि साइट अनुक्रमित करने के लिए तैयार है।

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
hi_IN: रखरखाव मोड एचटीटीपी 503 कोड देता है, इसलिए खोज इंजन थोड़े समय बाद वापस आते हैं। इस मोड का उपयोग कुछ दिनों से अधिक समय तक करने की अनुशंसा नहीं की जाती है।

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
hi_IN: जल्द ही आने वाले मोड (एचटीटीपी 200 कोड लौटाना) या रखरखाव मोड (एचटीटीपी 503 कोड लौटाने) के बीच चुनें।

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
hi_IN: अपनी पूरी वेबसाइट को मॉन्टेनेंस मोड के रूप में सेट करें, जिसका अर्थ यह है कि साइट अस्थायी रूप से रखरखाव के लिए ऑफ़लाइन है, या इसे जल्द ही कॉल करने के रूप में सेट करें, जिसका अर्थ यह है कि साइट लॉन्च होने के लिए तैयार होने तक ऑफ़लाइन है।

en: Template
hi_IN: टेम्पलेट

en: Select
hi_IN: चुनें

en: Maintenance
hi_IN: अनुरक्षण

en: Paste Style
hi_IN: स्टाइल पेस्ट करें

en: Bring to Front
hi_IN: सामने लाएं

en: List
hi_IN: सूची

en: Invert
hi_IN: पलटना

en: Shape Divider
hi_IN: आकार विभाजक

[ctx: Shapes]
en: Tilt
hi_IN: झुकाव

[ctx: Shapes]
en: Split
hi_IN: बाँटा हुआ

en: Lightbox
hi_IN: प्रकाश बॉक्स

en: Space Between
hi_IN: के बीच अंतर

[ctx: Shapes]
en: Book
hi_IN: किताब

[ctx: Shapes]
en: Arrow
hi_IN: तीर

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
hi_IN: लहरें पैटर्न

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
hi_IN: लहरें ब्रश

[ctx: Shapes]
en: Waves
hi_IN: लहरें

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
hi_IN: वक्र असमान

[ctx: Shapes]
en: Curve
hi_IN: वक्र

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
hi_IN: फैन अस्पष्टता

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
hi_IN: झुकाव अस्पष्टता

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
hi_IN: त्रिकोण असमान

[ctx: Shapes]
en: Triangle
hi_IN: त्रिभुज

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
hi_IN: पिरामिड

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
hi_IN: टेढ़ा-मेढ़ा

[ctx: Shapes]
en: Clouds
hi_IN: बादल

[ctx: Shapes]
en: Drops
hi_IN: ड्रॉप्स

[ctx: Shapes]
en: Mountains
hi_IN: पहाड़

en: Flip
hi_IN: फ्लिप

en: Hover
hi_IN: होवर

en: Navigation Width
hi_IN: नेविगेशन चौड़ाई

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
hi_IN: पाउंड कुंजी के बिना अपनी कस्टम आईडी जोड़ें। उदाहरण: मेरी- आईडी

en: CSS ID
hi_IN: सीएसएस आईडी

[ctx: Background Control]
en: Angle
hi_IN: कोण

[ctx: Background Control]
en: Radial
hi_IN: रेडियल

[ctx: Background Control]
en: Linear
hi_IN: रैखिक

[ctx: Background Control]
en: Type
hi_IN: प्रकार

[ctx: Background Control]
en: Second Color
hi_IN: दूसरा रंग

[ctx: Background Control]
en: Location
hi_IN: स्थान

[ctx: Background Control]
en: Gradient
hi_IN: ढाल

en: Video Tutorials
hi_IN: Video शिक्षण

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
hi_IN: इस बॉक्स को चेक करने से एलिमेंटर के डिफ़ॉल्ट फ़ॉन्ट अक्षम हो जाएंगे, और एलिमेंटर को आपकी थीम से फोंट प्राप्त होंगे।

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
hi_IN: इस बॉक्स को चेक करने से एलिमेंटर के डिफ़ॉल्ट रंग अक्षम हो जाएंगे, और एलिमेंटर को आपकी थीम से रंगों का उत्तराधिकारी बना दिया जाएगा।

en: View Elementor Video Tutorials
hi_IN: एलिमेंटर वीडियो ट्यूटोरियल देखें

en: Docs & FAQs
hi_IN: डॉक्स और एफएक्यू

en: View Elementor Documentation
hi_IN: एलिमेंटर दस्तावेज़ीकरण देखें

en: Replace URL
hi_IN: यूआरएल बदलें

en: Revision
hi_IN: संशोधन

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
hi_IN: %1$s पूर्व (%2$s)

en: Autosave
hi_IN: स्वतः सहेजें

en: By
hi_IN: के द्वारा

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
hi_IN: ऐसा लगता है कि पोस्ट संशोधन सुविधा आपकी वेबसाइट में अनुपलब्ध है।

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
hi_IN: संशोधन इतिहास आपको अपने काम के अपने पिछले संस्करणों को सहेजने देता है, और उन्हें किसी भी समय पुनर्स्थापित करता है।

en: No Revisions Saved Yet
hi_IN: अभी तक कोई संशोधन बचाया नहीं गया है

en: The `from` and `to` URL's must be different
hi_IN: 'से' और `को` URL अलग-अलग होना चाहिए

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
hi_IN: सभी एलिमेंटर डेटा को अपडेट करने के लिए अपने डोमेन इंस्टॉलेशन के लिए अपने पुराने और नए यूआरएल दर्ज करें (डोमेन ट्रांसफर के लिए प्रासंगिक या 'एचटीटीपीएस' पर जाएं)।

en: Update Site Address (URL)
hi_IN: अद्यतन साइट पता (यूआरएल)

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
hi_IN: <strong> महत्वपूर्ण: </strong> यह दृढ़ता से अनुशंसा की जाती है कि आप प्रतिस्थापित यूआरएल का उपयोग करने से पहले <a target="_blank" href="%s"> अपना डेटाबेस बैकअप लें </a>।

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: WordPress wp-config memory documentation.
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
hi_IN: हम कम से कम %1$s को स्मृति सेट करने की सलाह देते हैं। अधिक जानकारी के लिए, <a href="%2$s"> पीएचपी को आवंटित स्मृति को कैसे बढ़ाएं </a> के बारे में पढ़ें।

en: Thousand Separator
hi_IN: हजार विभाजक

[ctx: Background Control]
en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट

en: Off
hi_IN: बंद

en: On
hi_IN: चालू

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
hi_IN: कस्टम सीएसएस आपको किसी भी विजेट में सीएसएस कोड जोड़ने देता है, और इसे संपादक में लाइव दाएं प्रस्तुत करने देता है।

en: Meet Our Custom CSS
hi_IN: हमारे कस्टम सीएसएस से मिलें

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
hi_IN: इस सुविधा के साथ, आप विजेट को वैश्विक के रूप में सहेज सकते हैं, फिर इसे कई क्षेत्रों में जोड़ सकते हैं। सभी क्षेत्र एक ही स्थान से संपादन योग्य होंगे।

en: Meet Our Global Widget
hi_IN: हमारे वैश्विक विजेट से मिलें

en: Go Pro
hi_IN: प्रो वर्शन में अपग्रेड करें

en: Get more with Elementor Pro
hi_IN: एलिमेंटर प्रो के साथ और अधिक प्राप्त करें

en: Global
hi_IN: वैश्विक

en: Custom CSS
hi_IN: अनुकूलित सीएसएस

en: Extra Large
hi_IN: ज्यादा बड़ा

en: Skin
hi_IN: त्वचा

en: Extra Small
hi_IN: अतिरिक्त छोटा

en: Improve Elementor
hi_IN: एलिमेंटर में सुधार करें

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
hi_IN: अमान्य डेटा: टेम्पलेट आईडी वर्तमान में संपादित टेम्पलेट के समान नहीं हो सकता है। कृपया एक अलग चुनें।

en: %s are disabled
hi_IN: %s अक्षम हैं

en: Update changes to page
hi_IN: पृष्ठ में परिवर्तन अपडेट करें

en: No thanks
hi_IN: जी नहीं, धन्यवाद

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
hi_IN: अभिभावक तत्व चयनकर्ता दर्ज करें जिसमें विस्तारित अनुभाग फिट होंगे (उदा। # प्राइमरी / .wrapper / main आदि)। पेज चौड़ाई के लिए फिट करने के लिए खाली छोड़ दें।

en: Stretched Section Fit To
hi_IN: खिंचाव अनुभाग फिट करने के लिए

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
hi_IN: सामग्री क्षेत्र की डिफ़ॉल्ट चौड़ाई सेट करता है (डिफ़ॉल्ट: 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
hi_IN: जेएस का उपयोग कर पृष्ठ की पूरी चौड़ाई में खंड को खींचें।

en: Stretch Section
hi_IN: खंड को खींचें

en: Reverse Columns
hi_IN: रिवर्स कॉलम

en: Learn more.
hi_IN: और अधिक जानें

en: Mobile
hi_IN: मोबाइल

en: Link values together
hi_IN: मूल्यों को एक साथ लिंक करें

en: Shortcode
hi_IN: शॉर्टकोड

en: Remote
hi_IN: दूरस्थ

en: Import Now
hi_IN: अभी आयात करें

en: Import Templates
hi_IN: टेम्पलेट आयात करें

en: Export Template
hi_IN: टेम्पलेट निर्यात करें

[ctx: Template Library]
en: Type
hi_IN: प्रकार

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
hi_IN: ट्रैश में कोई टेम्पलेट नहीं मिला

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
hi_IN: कोई टेम्पलेट नहीं मिला

[ctx: Template Library]
en: Search Template
hi_IN: टेम्पलेट खोजें

[ctx: Template Library]
en: View Template
hi_IN: टेम्पलेट देखें

[ctx: Template Library]
en: All Templates
hi_IN: सभी टेम्पलेट्स

[ctx: Template Library]
en: New Template
hi_IN: नया टेम्पलेट

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
hi_IN: टेम्पलेट संपादित करें

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
hi_IN: नया टेम्पलेट जोड़ें

[ctx: Template Library]
en: Add New
hi_IN: नया जोड़ें

[ctx: Template Library]
en: Template
hi_IN: टेम्पलेट

en: Local
hi_IN: लोकल

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
hi_IN: एलिमेंटर लाइब्रेरी स्वचालित रूप से दैनिक आधार पर अपडेट होती है। आप सिंक बटन पर क्लिक करके इसे मैन्युअल रूप से अपडेट भी कर सकते हैं।

en: Sync Library
hi_IN: लाइब्रेरी को सिंक करें

en: Page
hi_IN: पृष्ठ

en: Export
hi_IN: निर्यात

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
hi_IN: बने रहें! और भी अधिक बढ़िया टेम्पलेट जल्द ही आ रहे हैं।

en: An error occurred
hi_IN: एक त्रुटि पाई गई

en: Enter Template Name
hi_IN: टेम्पलेट का नाम दर्ज करें

en: Back to Library
hi_IN: पुस्तकालय में वापस

en: Insert
hi_IN: डालें

en: Select your Structure
hi_IN: अपनी संरचना का चयन करें

en: Add Template
hi_IN: टेम्पलेट जोड़ें

en: Close
hi_IN: बंद करें

en: (no title)
hi_IN: (कोई शीर्षक नही)

en: Tools
hi_IN: औजार

en: Library
hi_IN: लाइब्रेरी

en: Saved Templates
hi_IN: सेव्ड टेम्पलेट्स

en: Template Library
hi_IN: टेम्पलेट लाइब्रेरी

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
hi_IN: यदि आप अपनी थीम के स्रोत कोड को संशोधित करना चाहते हैं, तो हम एक <a href="%s"> चाइल्ड थीम </a> का उपयोग करने की सलाह देते हैं

en: Learn More
hi_IN: और अधिक जानें

en: Hover Animation
hi_IN: होवर एनीमेशन

[ctx: Background Control]
en: Contain
hi_IN: अन्तर्विष्ट करें

en: Fast
hi_IN: तीव्र

en: Slow
hi_IN: धीमा

en: Vertical
hi_IN: खड़ा

en: Horizontal
hi_IN: आड़ा

en: Spread
hi_IN: फैलाव

en: Blur
hi_IN: धुंधलापन

en: Entrance Animation
hi_IN: प्रवेश एनीमेशन

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
hi_IN: इनसेट

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
hi_IN: डब्बे की छाया

en: Disable Default Colors
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रंग अक्षम करें

en: Default Fonts
hi_IN: डिफ़ॉल्ट फ़ॉन्ट्स

en: Color Palettes
hi_IN: कलर पैलेट्स

en: Testimonial
hi_IN: शुक्रगुज़ार

en: Official Color
hi_IN: आधिकारिक रंग

en: Rounded
hi_IN: गोलाकार

en: Social Icons
hi_IN: सामाजिक प्रतीक

en: My Skill
hi_IN: मेरा कौशल

en: Aside
hi_IN: एसाइड

en: Please share the reason
hi_IN: कृपया कारण साझा करें

en: It's a temporary deactivation
hi_IN: यह एक अस्थायी निष्क्रियता है

en: I found a better plugin
hi_IN: मुझे एक बेहतर प्लगइन मिला

en: I no longer need the plugin
hi_IN: अब मुझे प्लगइन की आवश्यकता नहीं है

en: Extended
hi_IN: विस्तारित

en: Other
hi_IN: अन्य

en: Visual Player
hi_IN: विजुअल प्लेयर

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Play Counts
hi_IN: प्ले काउंट्स

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

en: Share Button
hi_IN: साझा करें बटन

en: Download Button
hi_IN: डाउनलोड बटन

en: Like Button
hi_IN: लाइक बटन

en: Buy Button
hi_IN: बाय बटन

en: SoundCloud
hi_IN: साउंडक्लाउड

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
hi_IN: यदि आपके पास एक क्षण है, तो कृपया साझा करें कि आप एलिमेंटर को निष्क्रिय क्यों कर रहे हैं:

en: Quick Feedback
hi_IN: त्वरित प्रतिक्रिया

en: I couldn't get the plugin to work
hi_IN: मैं प्लगइन को काम कराने में असमर्थ रहा

en: Please share which plugin
hi_IN: कृपया साझा करें कौन सा प्लगइन

en: Background Overlay
hi_IN: पृष्ठाधार ओवरले

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
hi_IN: एलिमेंटर संस्करण %s का विवरण देखें

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
hi_IN: एलिमेंटर पेज बिल्डर का एक नया संस्करण उपलब्ध है। <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s"> संस्करण %3$s विवरण</a> देखें या <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">अभी अपडेट करें </a>।

en: Update Now
hi_IN: अब अपडेट करे

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Wider
hi_IN: व्यापक

en: Background
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Paste
hi_IN: चिपकाएँ

en: Custom URL
hi_IN: अनुकूलित यूआरएल

en: Animation Speed
hi_IN: एनिमेशन गति

en: Additional Options
hi_IN: अतिरिक्त विकल्प

en: Direction
hi_IN: दिशा

en: Outside
hi_IN: बाहर

en: Inside
hi_IN: भीतर

en: Left Border Width
hi_IN: बाएं सीमा चौड़ाई

en: Animation Duration
hi_IN: एनिमेशन अवधि

en: Image Stretch
hi_IN: Image खिंचाव

en: Image Carousel
hi_IN: Image कैरोसेल

en: Intro Byline
hi_IN: परिचय बायलाइन

en: Spacing
hi_IN: अंतर

en: Arrows and Dots
hi_IN: तीर और डॉट्स

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
hi_IN: आप मूल छवि आकार को किसी भी कस्टम आकार में काट सकते हैं। मूल आकार अनुपात रखने के लिए आप ऊंचाई या चौड़ाई के लिए एकल मान भी सेट कर सकते हैं।

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Video Options
hi_IN: वीडियो विकल्प

en: Loop
hi_IN: लूप

[ctx: Border Control]
en: Dotted
hi_IN: बिंदु लगाया हुआ

[ctx: Border Control]
en: Double
hi_IN: दोहरा

[ctx: Border Control]
en: Solid
hi_IN: ठोस

en: Controls Color
hi_IN: नियंत्रकों का रंग

en: Intro Portrait
hi_IN: परिचय पोर्ट्रेट

en: Intro Title
hi_IN: परिचय शीर्षक

en: Vimeo
hi_IN: विमेओ

en: Display
hi_IN: प्रदर्शन

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
hi_IN: सर्वर में इमेजमैजिक या जी डी स्थापित या/ और सक्षम नहीं है! वर्डप्रेस के लिए छवियों का आकार बदलने में सक्षम होने के लिए इनमें से कोई भी पुस्तकालय आवश्यक है। जारी रखने से पहले इसे सक्षम करने के लिए कृपया अपने सर्वर व्यवस्थापक से संपर्क करें।

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
hi_IN: छवि आयाम

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
hi_IN: कस्टम

[ctx: Border Control]
en: Dashed
hi_IN: डैश्ड

en: Fade
hi_IN: रंग उतरना

en: Effect
hi_IN: प्रभाव

[ctx: Image Size Control]
en: Full
hi_IN: पूर्ण

en: Dots
hi_IN: बिंदु

en: Vertical Alignment
hi_IN: लंबवत संरेखण

en: Infinite Loop
hi_IN: अनंत लूप

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
hi_IN: Image का आकार

[ctx: Typography Control]
en: None
hi_IN: कुछ भी नहीं

en: This is the heading
hi_IN: यह शीर्षक है

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
hi_IN: डॉट के बिना अपनी कस्टम कक्षा जोड़ें। उदाहरण: my-class

en: Title HTML Tag
hi_IN: शीर्षक एचटीएमएल टैग

en: Pojo Themes
hi_IN: पोजो थीम्स

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
hi_IN: चयनित फ़ॉन्ट उपलब्ध नहीं होने पर उपयोग किये जाने वाले फ़ॉन्ट्स की सूची

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
hi_IN: हम PHP 5.4 या उच्चतर का उपयोग करने की सलाह देते हैं

en: Form
hi_IN: प्रपत्र

en: Elements
hi_IN: एलिमेंट्स

en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
hi_IN: तिरछा

[ctx: Typography Control]
en: Italic
hi_IN: इटैलिक

[ctx: Typography Control]
en: Normal
hi_IN: साधारण

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
hi_IN: कैपिटलाइज़ करें

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
hi_IN: लोअरकेस/ छोटे करें

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
hi_IN: अपरकेस/ बड़े करें

en: Google
hi_IN: गूगल

en: System
hi_IN: सिस्टम

en: Edit with Elementor
hi_IN: Elementor के साथ संपादित करें

en: &#8592; Back to WordPress Editor
hi_IN: &#8592; वर्डप्रेस संपादक पर वापस

en: None
hi_IN: कुछ भी नहीं

en: Select Icon
hi_IN: आइकन का चयन करें

en: Colors
hi_IN: रंग

en: Columns
hi_IN: कॉलम

en: Link Color
hi_IN: लिंक रंग

en: Typography
hi_IN: टाइपोग्राफी

en: Fit To Screen
hi_IN: स्क्रीन में फिट

en: Height
hi_IN: ऊंचाई

en: Wide
hi_IN: चौड़ा

en: Narrow
hi_IN: तंग

en: No Gap
hi_IN: अंतर नहीं

en: Full Width
hi_IN: पूर्ण चौड़ाई

en: Boxed
hi_IN: बॉक्स्ड

en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Padding
hi_IN: भराई

en: Margin
hi_IN: हाशिया

en: Primary
hi_IN: मुख्य

en: WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस

en: Navigation
hi_IN: नेविगेशन

en: Content Position
hi_IN: सामग्री की स्थिति

en: Middle
hi_IN: मध्य

en: Stretch
hi_IN: खिंचाव

en: Minimum Height
hi_IN: न्यूनतम ऊंचाई

en: Min Height
hi_IN: न्यूनतम ऊंचाई

en: Download System Info
hi_IN: सिस्टम जानकारी डाउनलोड करें

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
hi_IN: आप नीचे दी गई जानकारी को Ctrl + C / Ctrl + V के साथ सरल टेक्स्ट के रूप में कॉपी कर सकते हैं:

en: Copy & Paste Info
hi_IN: कॉपी और पेस्ट जानकारी

en: Name
hi_IN: नाम

en: No
hi_IN: नहीं

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: Post Types
hi_IN: पोस्ट प्रकार

en: Accent Text
hi_IN: एक्सेंट टेक्स्ट

en: Body Text
hi_IN: बॉडी टेक्स्ट

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: Alert
hi_IN: चेतावनी

en: Active Color
hi_IN: सक्रिय रंग

en: Border Color
hi_IN: किनारे का रंग

en: Accordion Content
hi_IN: अकॉर्डियन सामग्री

en: Accordion Title
hi_IN: अकॉर्डियन शीर्षक

en: Accordion #2
hi_IN: #2 अकॉर्डियन

en: Accordion #1
hi_IN: #1 अकॉर्डियन

en: Accordion
hi_IN: अकॉर्डियन

en: Sure! I'd love to help
hi_IN: ज़रूर! मुझे मदद करना अच्छा लगेगा

en: System Info
hi_IN: सिस्टम की सूचना

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Danger
hi_IN: खतरा

en: Warning
hi_IN: चेतावनी

en: Success
hi_IN: सफलता

en: Info
hi_IN: जानकारी

en: After
hi_IN: बाद में

en: Before
hi_IN: से पहले

en: Icon Position
hi_IN: आइकन की स्थिति

en: Icon
hi_IN: आइकॉन

en: Size
hi_IN: आकार

en: Large
hi_IN: बड़ा

en: Medium
hi_IN: मध्यम

en: Small
hi_IN: छोटा

en: Button
hi_IN: बटन

en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: Divider
hi_IN: भाजक

en: Number
hi_IN: संख्या

en: Ending Number
hi_IN: समापन संख्या

en: London Eye, London, United Kingdom
hi_IN: लंदन आई, लंदन, यूनाइटेड किंगडम

en: Map
hi_IN: नक्शा

en: Google Maps
hi_IN: गूगल नक़्शे

en: Media File
hi_IN: मीडिया फ़ाइल

en: Image Gallery
hi_IN: चित्त गैलरी

en: Gap
hi_IN: अन्तर

en: Color
hi_IN: रंग

en: Spacer
hi_IN: अन्तरालक

en: List Item #3
hi_IN: सूची आइटम #3

en: List Item #2
hi_IN: सूची आइटम #2

en: List Item #1
hi_IN: सूची आइटम #1

en: Icon List
hi_IN: आइकन सूची

en: Icon Spacing
hi_IN: आइकन स्पेसिंग

en: Icon Box
hi_IN: आइकन डिब्बा

en: HTML Tag
hi_IN: एचटीएमएल टैग

en: HTML
hi_IN: एचटीएमएल

en: HTML Code
hi_IN: एचटीएमएल कोड

en: Enter your title
hi_IN: अपना शीर्षक दर्ज करें

en: Heading
hi_IN: शीर्षक

en: Image Spacing
hi_IN: चित्त अंतरण

en: Image Box
hi_IN: चित्त बॉक्स

en: Icon Hover
hi_IN: आइकन होवर

en: Border Width
hi_IN: सीमा चौड़ाई

en: Rotate
hi_IN: घुमाएँ

en: Secondary Color
hi_IN: माध्यमिक रंग

en: Primary Color
hi_IN: प्राथमिक रंग

en: Shape
hi_IN: आकार

en: Sidebar
hi_IN: साइडबार

en: Web Designer
hi_IN: वेब डिज़ाइनर

en: e.g. Web Designer
hi_IN: जैसे वेब डिज़ाइनर

en: Display Percentage
hi_IN: प्रदर्शन प्रतिशत

en: Percentage
hi_IN: प्रतिशत

en: Progress Bar
hi_IN: प्रगति पट्टी

en: For Example: About
hi_IN: उदाहरण के लिए: के बारे में

en: The ID of Menu Anchor.
hi_IN: मेनू एंकर की आईडी।

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
hi_IN: यह आईडी सीएसएस आईडी होगी जिसे आपको अपने पृष्ठ पर # के बिना उपयोग करना होगा।

en: Menu Anchor
hi_IN: मेनू एंकर

en: Autoplay Speed
hi_IN: ऑटोप्ले स्पीड

en: Choose Sidebar
hi_IN: साइडबार चुनें

en: No sidebars were found
hi_IN: कोई साइडबार नहीं मिला

en: YouTube
hi_IN: यूट्यूब

en: Suggested Videos
hi_IN: सुझाए गए वीडियो

en: Toggle
hi_IN: टॉगल

en: Toggle Items
hi_IN: आइटम टॉगल करें

en: Toggle #2
hi_IN: #2 टॉगल

en: Toggle #1
hi_IN: #1 टॉगल

en: Loading
hi_IN: लोड हो रहा है

en: Add Item
hi_IN: सामान जोडें

en: Desktop
hi_IN: डेस्कटॉप

en: Tablet
hi_IN: टेबलेट

en: Help
hi_IN: मदद

en: Responsive
hi_IN: रेस्पॉन्सिव

en: Counter
hi_IN: काउंटर

en: Normal
hi_IN: साधारण

en: Play Icon
hi_IN: प्ले आइकॉन

en: Image Overlay
hi_IN: छवि ओवरले

en: Aspect Ratio
hi_IN: आस्पेक्ट अनुपात

en: Toggle Content
hi_IN: सामग्री टॉगल करें

en: Toggle Title
hi_IN: शीर्षक टॉगल करें

en: Text Editor
hi_IN: पाठ संपादक

en: Tab Content
hi_IN: टैब सामग्री

en: Tab Title
hi_IN: टैब शीर्षक

en: Tab #2
hi_IN: टैब # 2

en: Tab #1
hi_IN: टैब # 1

en: Tabs
hi_IN: टैब्स

en: Tabs Items
hi_IN: टैब्स आइटम

en: Pause on Hover
hi_IN: होवर पर रोकें

en: Arrows
hi_IN: तीर

en: Slide
hi_IN: स्लाइड

en: Title Style
hi_IN: शीर्षक शैली

en: Inner Text
hi_IN: आंतरिक पाठ

note: translators: %s: PHP version.
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
hi_IN: एलिमेंटर को PHP संस्करण %s + की आवश्यकता होती है, प्लगइन अभी नहीं चल रही है।

[ctx: Background Control]
en: Classic
hi_IN: क्लासिक

[ctx: Background Control]
en: Background Type
hi_IN: बैकग्राउंड टाइप

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
hi_IN: नीचे दाएं

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
hi_IN: नीचे मध्य

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
hi_IN: नीचे बाएँ

[ctx: Background Control]
en: Center Right
hi_IN: मध्य दाएं

[ctx: Background Control]
en: Center Center
hi_IN: मध्य मध्य

[ctx: Background Control]
en: Center Left
hi_IN: मध्य बाएँ

[ctx: Background Control]
en: Top Right
hi_IN: ऊपर दाएं

[ctx: Background Control]
en: Top Center
hi_IN: ऊपर मध्य

[ctx: Background Control]
en: Top Left
hi_IN: ऊपर बाएँ

[ctx: Background Control]
en: Position
hi_IN: स्थिति

[ctx: Background Control]
en: Image
hi_IN: चित्त

[ctx: Background Control]
en: Background Image
hi_IN: बैकग्राउंड चित्त

[ctx: Background Control]
en: Background Color
hi_IN: बैकग्राउंड का रंग

[ctx: Background Control]
en: Color
hi_IN: रंग

[ctx: Background Control]
en: Video Link
hi_IN: वीडियो लिंक

[ctx: Background Control]
en: Auto
hi_IN: ऑटो

[ctx: Background Control]
en: Size
hi_IN: आकार

[ctx: Background Control]
en: Repeat
hi_IN: दोहराएँ

[ctx: Background Control]
en: Fixed
hi_IN: स्थिर

[ctx: Background Control]
en: Scroll
hi_IN: स्क्रॉल

en: Framed
hi_IN: फ्रेम्ड

en: Stacked
hi_IN: स्टैक्ड

[ctx: Typography Control]
en: Typography
hi_IN: टाइपोग्राफी

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
hi_IN: अक्षर अंतराल

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
hi_IN: लाईन की ऊंचाई

[ctx: Typography Control]
en: Style
hi_IN: अंदाज

[ctx: Typography Control]
en: Size
hi_IN: माप

[ctx: Border Control]
en: Color
hi_IN: रंग

[ctx: Border Control]
en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Dashed
hi_IN: धराशायी

en: Dotted
hi_IN: बिंदु लगाया हुआ

en: Double
hi_IN: दोहरा

en: Accordion Items
hi_IN: अकॉर्डियन की आइटम्स

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
hi_IN: मैं एक विवरण हूँ। इस पाठ को बदलने के लिए संपादन बटन पर क्लिक करें।

en: Plus
hi_IN: प्लस

en: Number Suffix
hi_IN: संख्या प्रत्यय

en: List Item
hi_IN: सूची आइटम

en: Weight
hi_IN: वजन

en: Text Indent
hi_IN: पाठ इंडेंट

en: Cool Number
hi_IN: कूल नंबर

en: Number Prefix
hi_IN: संख्या उपसर्ग

en: Starting Number
hi_IN: संख्या का शुरुआती नंबर

en: Slides to Scroll
hi_IN: स्क्रॉल करने के लिए स्लाइड करें

en: Slides to Show
hi_IN: दिखाने के लिए स्लाइड

en: Justified
hi_IN: न्यायसंगत

en: Border Radius
hi_IN: सीमा त्रिज्या

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Background Color
hi_IN: पीछे का रंग

en: Dismiss Button
hi_IN: खारिज बटन

en: Title & Description
hi_IN: शीर्षक और वर्णन

en: Exclude Roles
hi_IN: भूमिकाओं को वर्जित करें

en: Secondary Headline
hi_IN: माध्यमिक शीर्षक

en: Primary Headline
hi_IN: प्राथमिक शीर्षक

en: Accent
hi_IN: स्वरचिहन

en: Secondary
hi_IN: माध्यमिक

en: Basic
hi_IN: बुनियादी

en: Visibility
hi_IN: दृश्यता

en: Column Position
hi_IN: कॉलम स्थिति

en: Columns Gap
hi_IN: कोलमंस के बीच दूरी

en: Content Width
hi_IN: सामग्री की चौड़ाई

en: Column Width
hi_IN: कॉलम की चौड़ाई

en: Text Align
hi_IN: पाठ संरेखण

en: Link Hover Color
hi_IN: लिंक होवर रंग

en: Heading Color
hi_IN: शीर्षक का रंग

en: Section
hi_IN: खंड

en: Structure
hi_IN: बनावट

en: Advanced
hi_IN: उन्नत

en: Style
hi_IN: स्टाइल

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: More Palettes
hi_IN: अधिक पैलेटस

en: Color Palette
hi_IN: कलर पैलेट

en: Apply
hi_IN: लागू करें

en: Discard
hi_IN: ठुकराएं

en: Solid
hi_IN: ठोस

[ctx: Border Control]
en: Border Type
hi_IN: सीमा का प्रकार

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
hi_IN: पृष्ठभूमि फॉलबैक

[ctx: Background Control]
en: Cover
hi_IN: आवरण

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
hi_IN: दोहराएँ-वाई

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
hi_IN: दोहराएँ-एक्स

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
hi_IN: न दोहराएं

[ctx: Background Control]
en: Attachment
hi_IN: अनुलग्नक

en: Reset
hi_IN: रीसेट

en: Preview
hi_IN: पूर्वावलोकन

en: Save
hi_IN: सहेजें

en: Responsive Mode
hi_IN: अनुक्रियाशील मोड

en: Widgets Panel
hi_IN: विजेट पैनल

en: Search Widget...
hi_IN: खोज विजेट ...

note: Plugin Name of the plugin
en: Elementor
hi_IN: एलिमेंटर

[ctx: Typography Control]
en: Transform
hi_IN: परिवर्तित करें

[ctx: Typography Control]
en: Weight
hi_IN: वजन

[ctx: Typography Control]
en: Family
hi_IN: परिवार

en: Add New Section
hi_IN: नया अनुभाग जोड़ें

en: Add Images
hi_IN: छवि जोड़े

en: Image Size
hi_IN: छवि आकार

en: Image Position
hi_IN: छवि स्थिति

en: Menu
hi_IN: मेनू

en: Choose Image
hi_IN: छवि चुनें

en: Left
hi_IN: बांया

en: Right
hi_IN: दांया

en: Square
hi_IN: चौकोर

en: Circle
hi_IN: वृत्त

en: Anchor
hi_IN: कड़ी

en: Border
hi_IN: किनारा

en: Column
hi_IN: कालम

en: Alignment
hi_IN: सिधाई

en: Caption
hi_IN: अनुशीर्षक

en: Top
hi_IN: शीर्ष

en: Bottom
hi_IN: तल

en: Autoplay
hi_IN: ऑटोप्ले

en: Attachment Page
hi_IN: संलग्न पृष्ठ

en: Default
hi_IN: मूलभूत

en: Custom
hi_IN: अनुकूलित

en: Images
hi_IN: छवियाँ

en: Image
hi_IN: छवि

en: Link
hi_IN: कड़ी

en: Center
hi_IN: सेण्टर

en: View
hi_IN: देखें

en: Delete
hi_IN: हटाएं

en: Text Color
hi_IN: पाठ का रंग

en: Random
hi_IN: क्रमरहित

en: Hide
hi_IN: छिपायें

en: Show
hi_IN: दिखायें

en: General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग

en: Layout
hi_IN: लेआउट

en: CSS Classes
hi_IN: सीएसएस क्लासेज

en: Themes
hi_IN: थीम्स

[ctx: Background Control]
en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Inactive
hi_IN: निष्क्रिय
